Ağustos Ayı Enflasyon Rakamları Ne Zaman ve Saat Kaçta Açıklanacak? Beklentiler Ne Yönde?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm gözler Türkiye İstatistik Kurumundan gelecek olan açıklamaya çevrildi. Pek çok tüketici, her ay olduğu gibi bu ay da enflasyon rakamları ve artış miktarını merak ediyor. Enflasyon rakamları çerçevesinde pek çok şeyde de fiyat değişikliği yaşandığı için bu durum önem taşıyor.

İş dünyasının liderlerinin yıl sonu tüketici fiyat endeksi (TÜFE) beklentileri bir önceki anket dönemindeki %69,94’ten mevcut anket döneminde %70,60’a yükseldi.

Başlıklar

Ağustos Ayı Enflasyon Oranları Ne Zaman Belli Olacak?

TÜİK tarafından açıklanmakta olan enflasyon oranları, her ay ayın 3’ünde açıklanmaktadır. Ancak ayın üçünün resmi tatillere veya haftasonuna denk gelmesi gibi durumlarda bu açıklanma tarihi ertelenir. Ağustos ayında da böyle bir durum söz konusudur.

3 Eylül hafta sonu olduğu için ağustos ayı enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 5 Eylül 2022 tarihinde saat 10:00’da açıklanacak.

Ağustos Ayı Enflasyon Oranları Beklentisi

Cari anket döneminde yılsonu tüketici fiyat endeksi (TÜFE) beklentisi bir önceki ayın anket dönemindeki %69,94’ten %70,60’a yükseldi. 12 aylık TÜFE tahmini ise bir önceki dönemde %40,23’ten cari dönemde %41,99’a yükseldi. Aynı çalışma dönemi için 24 aylık TÜFE tahminleri sırasıyla %24,27 ve %24,35 idi.

Ağustos ayı için gerçekleşen anketlerde nokta tahminlere dayalı derecelendirmelerden sonra, katılımcıların  beklentilerinin %26,47’sinin %37,00 ile %43,99 arasında, %29,41’inin ise %44,00 ile %50,99 arasında olduğu gözlemlenmiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teyakkuz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!