DGS 2022 Ek Tercih Kılavuzu Yayınlandı

DGS
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DGS ek tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlandı. Ek tercih için başvuru işlemleri ve tercih tarihleri hakkında kılavuzda yer alan bilgileri sizler için derledik.

Başlıklar

DGS 2022 Ek Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

DGS ek tercih işlemleri 10 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılacak. ÖSYM tarafından yapılan duyuru ile 2022 meslek yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı ek tercih işlemleri 10 Ekim 2022 tarih ve saat 23.59 itibariyle sona ereceği açıklandı. Adaylar tercihlerini bireysel başvuru yoluyla T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapıp yapacaklar. Hiçbir şekilde posta ile ÖSYM merkezine gönderilen veya elden teslim edilen tercih başvuruları işleme alınmayacak ve yanıtlanmayacak.

DGS Ek Tercih Ücreti

Ek yerleştirme tercih ücreti 30 TL olup, söz konusu ücretin ÖSYM’nin internet sitesindeki  “e-İşlemler” bölümünde bulunan “Ödemeler” kısmından kredi kartı veya banka kartı ile 4-11 Ekim 2022 tarihleri arasında yatırılabilir. Diğer yandan, ek tercih ücreti hiçbir şekilde banka şubeleri veya ATM’ler üzerinden kabul edilmeyecek. Adaylar ek tercihlerini yaptıktan sonra tercih ücretini yatırarak işlemlerini tamamlayacaklardır. Belirtilen tarihler arasında ek tercih ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve ek yerleştirme işlemi yapılmayacaktır. Yatırılan ek yerleştirme ücretleri Sebebi ne olursa olsun hiçbir şekilde iade edilmeyecek veya devredilemeyecektir. Ayrıca ÖSYM Yönetim Kurulu’nun 14 Ocak 2019 tarihli karağı kararı kapsamında şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ve gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.

DGS Ek Yerleştirme Başvuru Şartları

Merkezi yerleştirme kapsamında herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme tercih hakkına sayfa değildirler. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için 2022 sınavına girmiş ve hiç bir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Ayrıca ek tercih kılavuzunda yer alan Tablo-1’deki lisans programlarını ilgili puanı hesaplanmış ve ön lisans mezuniyet alanı Tablo-2’ye uygun bütün adaylar tercih edebilecek. Mevcut kontenjanlara yerleştirme işlemlerinde taban puan şartı aranmayacak. Ek yerleştirme için adaylar en çok 30 tercih yapabileceklerdir.

DGS Ek Yerleştirme Sonuçları

Ek yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin web sitesinde yayınlanacaktır. Sonuçlar yayınlandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilen tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıt olmaları gerekmektedir. Adaylara posta yoluyla DGS ek yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Dolayısıyla ÖSYM’nin internet sitesinde açıklanan sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Ek yerleştirme işlemleri ile ilgili olarak 2022-DGS Kılavuzu 2022-DGS Tercih Bilgileri ve Ek Yerleştirme ile İlgili Açıklamalar metninde bulunan ilke ve kurallar ile Yükseköğretim programlarının koşul ve açıklamaları geçerlidir. Adayların yükseköğretim programları arasından tercihte bulunabilmeleri için ilgili programların şartlarını taşımaları gerekmektedir. Adaylar daha ayrıntılı bilgi için ÖSYM’nin sitesini ziyaret edebilirler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teyakkuz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!