Fazla Mesai Ücreti İçin Yargıtay’dan Emsal Karar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fazla mesai çalışanlar ve işverenler arasında sıklıkla tartışmalara yol açıyor. Fazla mesai ücretinin alınamaması durumunda ise çalışanın yasal hakları bulunuyor. Bu kapsamda Yargıtay tarafından verilen karar da buna örnek teşkil ediyor.

Fazla Mesai Ücreti Haklı Fesih Nedeni

Bir akaryakıt istasyonunda çalışan genç çalışan, fazla mesai ücretinin ödenmediği gerekçesiyle istifa etti. Buradan kaynaklı hak kaybının telafi edilmesi için çalıştığı firmadan tazminat istemesine rağmen istekleri karşılanmadı.

Durumu mahkemeye taşıyan genç çalışan, mahkemenin aleyhte karar vermesi sonrasında istediğine ulaşamadı. Bunun sonucunda karara itiraz etmesi üzerine devreye Yargıtay girerek fazla mesai konusunda emsal niteliğinde karar çıkardı.

Alınan kararda şu ifadelere yer verildi: “4857 sayılı İş Kanunu 24/II-e maddesi uyarınca işveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir. 4857 sayılı Kanun’un 24/II-e bendinde sözü edilen ücret, geniş anlamda ücret olarak değerlendirilmelidir. İkramiye, prim, yakacak yardımı, giyecek yardımı, fazla mesai, hafta tatili, genel tatil gibi alacakların da ödenmemesi işçiye haklı fesih imkanı verir. Yukarıda açıklandığı üzere davacının fazla mesai ücreti alacağı bulunup bulunmadığı tespit edildikten sonra davacının iş sözleşmesini haklı nedenle feshedip etmediği konusunda değerlendirme yapılmalıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teyakkuz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!