KYK Borçlarının Faizleri Silindi

KYK borclari
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KYK borçları faizlerinin silinmesi, icra takibindeki 2.000 TL ve altı alacakların tasfiyesi, senet ve kredi borçları için sicil affı, fatura desteği ve maske cezalarının affedilmesi gibi konuları içeren düzenlemelerin yer aldığı torba yasa TBMM’de kabul edilerek Resmi Gazete’de yayınlandı.

Başlıklar

KYK Borçları Faizlerinin Silinmesi Yürürlüğe Girdi

Ekonomiye ilişkin düzenlemelerin yer aldığı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de bugün yayımlanarak yürürlüğe girdi. Öğrenim kredisi alan öğrenciler torba yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte sadece öğrenim kredisi olarak aldıkları miktarı ödeyecekler. Öğretim kurumundan mezun olan ya da sağlık sebepleri haricinde kendi isteği ile öğretim kurumunu bırakan veya herhangi bir sebeple öğretim kurumundan çıkarılan öğrenciler, ilişiğinin kesildiği tarihten 2 yıl sonra başlamak üzere kredi aldığı kadar sürede ve aylık dönemler halinde sadece anapara borcunu ödeyecek.

Borçlu borcunu erteleme talebinde bulunduğunda ise borçlunun çalışmadığının SGK tarafından teyit edilmesi durumunda ilk yıl herhangi bir iade olmadan ve sonraki yıllarda ise her yıl için verilen miktara %10 ilave edilerek KYK borçları hesaplanacak. Ancak, ilgili yılda TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranının %10’dan az olması durumunda bu oran uygulanacak. Erteleme işlemi en fazla 3 defa yapılabilecek.

kyk borcu

Öğrencilere Kredi Verilmesi ve Kesilmesi

Ödemenin askerlik dönemine denk gelmesi durumunda borçlunun talebi üzerine herhangi bir ilave yapılmadan askerlik döneminin sonuna kadar KYK borçları ertelenecek. Öğrencinin tabi olacağı yükümlülükler Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan taahhütnamede belirlenecek. Düzenlenen taahhütnamelerde krediyi alan öğrencinin ve öğrencinin reşit olmaması halinde ise öğrenci ile birlikte veli veya vasisinin borçlu sıfatıyla imzası yeterli olacak. Ayrıca, yurtdışındaki öğrencilerden Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenen şartlarda kefil istenecek.

Maddi ya da hukuki sebeplerle takibinde yarar bulunmayan ve yılları bütçe kanunlarında gösterilen miktarları aşmayan kredi borçları terkin edilecek. Katkı kredisi borcu ödemelerini de aynı esaslar geçerli olacak. Öğrencilere kredi verilmesi ve kredinin kesilmesi ile ilgili diğer usul ve esaslar Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca çıkarılan yönetmelikle düzenlenecek.

ogrenim kredisi

KYK Borçları Silinecek Olanlar

Öğrenimi sırasında ya da öğrenimden sonra hayatını kaybedenlerin veya %90 ve üzeri engelli oldukları tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından tespit edilenlerin kalan KYK borcu silinecek. Kredi alan ya da kredi borcunun ödeme zamanı henüz başlamamış olanlara öğrenim ve katkı kredisi olarak verilen tutarlara endeks hesaplanmayacak. Kredi geri ödemesi süren ya da borçları vergi dairesine takip için bildirilmiş olan kişilere öğrenim ve katkı kredisi olarak verilen tutarlara ilave edilmiş endeks tutarları terkin edilecek. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce tahsil edilen tutarlar iade edilmeyecek ve vergi dairesine takip için bildirildiği halde henüz tahsil edilmemiş kredi taksitleri içerisindeki endeks tutarları terk edildikten sonra bakiye taksitler vadesinde ödenmediği takdirde takip edilmeye devam edilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Teyakkuz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!