Sağlık Çalışanları İçin Teşvik Kararı

saglik calisanlari
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık çalışanları için teşvik kararını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Fahrettin Koca, Covid 19 aşısı ile ilgili olarak son dönemde gündeme gelen iddialara da açıklık getirdi.

Başlıklar

Sağlık Çalışanlarına Yönelik Ek Ödeme

Sağlık çalışanlarına yönelik olarak ek ödemeler hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Koca, birkaç gün içerisinde çalışmanın netleşeceğini söyledi. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Koca, kalp krizi ile koronavirüs aşısı arasında bağlantı olduğu iddialarına yönelik olarak ise, “Elimizdeki verilere göre kalp damar sorunlarına neden olmadığından emin olalım” şeklinde yanıt verdi. Sağlık çalışanlarına yönelik olarak ek ödemeler ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bakan Koca, ek ödemelerle ilgili Beyaz Reform çerçevesinde teşvik ödemesinin başladığını belirterek, 1. basamak ve eczacılar olmak üzere herkesin teşvik alacağını söyledi.

Sağlık çalışanlarına ek ödemeler ve 1. basamakta ek ödeme yapılıp yapılmayacağı ile ilgili olarak kendisine yöneltilen soruyu yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca, “1’inci basamakla ilgili teşvik verilmesi doğrultusunda bir çalışmamız vardı. Onunla ilgili çalışma, maliye ve bütçe stratejiden geçti. Sayıştay’dan da dün geçti. Sanırım 1-2 gün içinde yayımlanmış olur. Hem 1’inci basamak hem de eczacı arkadaşlarımızla ilgili hem tabanın hem teşvik oranlarının değiştiği bir yönetmelik değişikliği 1-2 gün içinde yayımlanır. Dolayısıyla bu çerçevede herkes teşvik almış olacak” ifadelerini kullandı.

fahrettin koca

Koronavirüs Salgınında Son Durum

Son dönemde koronavirüs salgınının bitmesinin beklenmemesi gerektiğine dikkat çeken Bakan Koca, vaka sayılarının giderek azaldığını ve 2 binli rakamlara gelindiğini, ancak son 4 günde kısmi bir artış görüldüğünü aktardı. Şu anda vaka sayılarının 2.700-2.800 civarında olduğunu belirten Fahrettin Koca, Aralık ayı için bir miktar yükseliş olabileceğini, fakat artık Covid korkusuyla yaşamak gerektiğini vurguladı. Bu salgının devam edeceğini, nasıl bulaştığını ve Covid ile birlikte yaşamı artık öğrendiklerini belirten Koca, ileri yaşta ve risk grubunda bulunanların mutlaka hatırlatıcı dozlarını yaptırmalarını söyledi. Bakan Koca ayrıca, bu grupta yer alanların Aralık ayına hatırlatma dostunu yaptırarak girmelerini ve özellikle riskli kişilerin toplu yerlerde maske takmalarını önerdiklerini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid veya aşının ilerleyen süreçte kalp krizi riskini artırdığına ilişkin iddialara yanıt olarak ise, “Yeni bir tedirginlik oluşturmayalım. Bunun yer yer gündeme taşındığını biliyoruz. Ama elimizde bunun kalp damar sorunlarının artışına yol açtığına dair bir veri olmadığına emin olalım. Bunun için de bir tedirginlik oluşmamasına gayret edelim” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Teyakkuz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!